ReelOzInd 2018

Festival trailer

Festival Dates

26 September: Australian Premiere, Australian Centre for the Moving Image, Melbourne, 6:45pm

26 September: Indonesian Premiere, Institut Français Indonesia / Lembaga Indonesia Prancis, Yogyakarta (in association with Klub DIY Menonton)

28-29 September: ASILE Conference, University of Melbourne

28-30 September: Three years of ReelOzInd! (2016-2018) | Neighbour, Water, Youth | Sleman Creative Space, Yogyakarta (in association with Klub DIY Menonton), 1-9pm

6 October: Pondok Pesantren Darussalam, Ciamis

10 October: The University of Tasmania (in association with AIYA Tas)

11 October: ISLA (Indonesian Studies and Language Association), Lower Theatre (G03), Babel building, University of Melbourne, 5:30pm

13 October: Griffith Film School Cinema, Brisbane, 5pm

13 October: SMK Negeri 3, Jember

18 October: Bamboo Shack Cafe, Bandung (in association with AIYA Jawa Barat), 7pm

18 October: Nuswantara room, 7th floor FISIP, Building B, Universitas Brawijaya, Malang, 9am

18 October: Bahasa Indonesia Student Association (BISA), Agora Theatre, Latrobe University, 6pm

19 October: You Space, Jalan Gamelan No.2, Samarinda

19 October: Multimedia Room, Atma Jaya University, Jakarta, 3:30pm

26 October: Kampus Kedua, Makassar, (in association with WITAKinotika), 9pm

28 October: Celebes Global School English Games Grand Final, @Trans Mall, Makassar, 10am

29 October : Lyneham High School, ACT

30 October: Faculty of Social and Political Sciences, Parahyangan Catholic University, Bandung

6 November: ANU Indonesia Institute and AIYA, Auditorium, China in the World Building (188), Fellows Lane, ANU, 5.30pm

7 November: Old Geology Lecture Theatre, University of Sydney, (in association with Sydney Southeast Asia Centre + AIYA NSW), 6pm

7 November: Universitas Indonesia, (Economics International Society, IMPI (International Class of Engineering), International Office FEB UI with AIYA Jakarta), Depok

9 November: Petra Little Theatre, Universitas Kristen Petra, Surabaya, 10:30pm

15 November: St Ali, Setiabudi Building One 2 GF-103A, Jalan Hr. Rasuna Said Blok Kav. 62, Jakarta (in association with AIYA), 6pm

21 November: Education Building, Flinders University, Bedford Park (in association with INTAN), Adelaide 6pm

24 November: Baylis Lecture Theatre, UWA, Perth (in association with AIYA WA), 6pm

28 November: Australia Indonesia Association Language Class, Canberra, 7pm

28 November: Atrium, Global and International Studies Building, Indiana University, 7pm

30 November: Corethics, Suite 1, Level 2, 21 Bolton Street, Newcastle, 5:30pm

4 December: Lecture Theater UMN, Universitas Multimedia Nusantara, Tangerang, 4pm (with Popsicle UMN)

7 December: Minihall Irama Indah, Denpasar, (in association with minikino + Irama Indah), 6:30pm

14 December: Cengkrama Restaurant, Palangka Raya, Central Kalimantan, (in association with Ranu Welum Foundation), 5pm

15 December: Funhouse, Bega, 4pm

Pemenang

 

Daily Bread (Best Film/ Best Fiction) | Ruby Challenger (director) | Ruby Challenger

iRony (Best Animation) | Radheya Jegatheva (director/writer) | Radheya Jegatheva, Jay Jay Jegathesan, Sai Danchuk (producers)| Australia | 2017 JJ (Jega jayjayaustralia@hotmail.com)

Starting from Scratch (Best Documentary) | Jared Nicholson (director/ co-writer) | Scott Baskett (co-writer), Jared Nicholson (producers) | Australia | 2018

Muslimah (Best Collaboration, Special Mention Documentary) | Nur Wulandari
(director/writer) | Kinetic Collective (producer) | Indonesia, Australia | 2018

Unbalanced Corner, Unfinished Book/ Sudut Tak Sama Dalam Buku Yang Tak Terbaca (Best Young Filmmaker) | Ryan Sebastian (director/writer) | I Ketut Sathya Ananda Suputra (producers) | Indonesia | 2018

Special Mentions

The String (Special Mention Animation) | Sani Yudha Febriani (director/writer) | Sani Yudha Febriani (producer) | Indonesia | 2017

Fire Longing in the Mist/ Barakabut (Special Mention Fiction) | Roufy Nasution (director/writer) | | Ryandi Pratama, Kennya Rinonce (producers)| Indonesia | 2018

Life of Death (Special Mention, Animation) | Jason Kiantoro, Bryan Arfiandy
(directors/writers) | Jason Kiantoro, Bryan Arfiandy (producers) | Indonesia | 2018

A Song for Isla (Special Mention Young Filmmaker) | Rosa Deverell, Sunday Cullip-Barlett (directors) | Molly Roberts, Kristine Murray-Xendis, Aishlyn Trusler (producers) | Australia | 2017

Nameless Boy (Special Mention Documentary) | Diego Batara Mahameru (director/writer) | Diego Batara Mahameru (producer) | Indonesia | 2018

Deep Condolences/ Turut Berdukacita (Special Mention Fiction) | Winner Wijaya (director/writer) | Christian Raditya, Antonius Willson (producers) | Indonesia | 2018

 

Galeri foto

ReelOzInd! Australia Indonesia Short Film Festival 2018 Premiere IFI Yogyakarta